מכרתם דירה לאחרונה? סבירות גבוהה מאוד שנדרשתם לתשלום של מס שבח. מס זה נגבה מהמוכר בעקבות רווח ההון שגרף עבור הנכס או המקרקעין (כלומר, הפער שבין עלות המכירה הראשונית לסכום הרכישה שלו, בתוספת פחת ובניכוי הוצאות שונות) או מניות במקרקעין.

הבעיה היא שמס השבח הנגבה בנקודת ההתחלה גבוה בחלק גדול מהמקרים ממה שניתן לשאוף אליו, מכיוון שלרוב אינו לוקח בחשבון נתונים דוגמת ההכנסות הנוספות של האדם, זיכויים, ניכויים ועוד. במילים אחרות: לעיתים קרובות האדם משלם סכום גבוה מהמתחייב, ולכן זכאי לדרוש קבלת החזרי מס שבח.

הקלה במס שבח, פטור ומה שביניהם

כחלק מההתמודדות עם שוק הדיור המורכב מאוד של מדינת ישראל, חלו בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת ביחס לסוגיית מס השבח. אם בשנים עברו היה מספר לא מבוטל של תרחישים בהם אפשר היה להיות זכאים לקבלת הקלות או אפילו פטור מלא ממס השבח (למשל פטור מתשלום מדי ארבע שנים), כיום ניתן לקבל פטור ממס שבח בעיקר במקרה מדובר בדירה יחידה, לגביה היה למוכר זכות למשך 18 חודשים לפחות. בנוסף לכך קיימת אפשרות לקבלת פטור ממס שבח, בתנאים מסוימים, עבור מכירת דירה שהתקבלה בירושה, בעת מכירת שתי דירות ועוד.

בתרחיש אחר, ונפוץ לא פחות, תהיה קיימת עבור האדם ששילם את מס הרכישה יתרת זכות לטובתו. בין המצבים שעשויים להביא לכך, ניתן למנות:

  • הוצאות מוכרות בקשה לקבלת זיכוי או ניכוי עבור הפקדות שנעשות לקרן פנסיה, לקופת גמל וכן הלאה
  • נקודות זיכוי מס להפחתת נטל המס
  • מצב בו שיעור המס השולי של הנישום נמוך (מס השבח מתייחס לרוב למס השולי הגבוה ביותר כברירת מחדל)
  • תרחיש בו ההוצאות השונות עבור המכירה, למשל תשלום שכר טרחה לעורך דין, משכנתא, פחת, אגרות, עלויות שיפוצים וכדומה, מביאות לכך שאין למעשה רווח מהמכירה. במצב כזה אפשר לקבל פטור חד פעמי מתשלום המס
  • אפשרות לחלוקת מס השבח בין בני הזוג, כאשר הנכס הנמכר שייך לשניהם. במצב ברירת המחדל, משייכים את תשלום המס לבן או לבת הזוג בעלי ההכנסה הגבוה יותר. בתרחישים אחרים מומלץ דווקא לפעול לשיוך תשלום המס לאחד מבני הזוג

בפועל חישוב גובה מס השבח הוא מורכב בכל קנה מידה. למרות שההגדרה הכללית היא 25% מהרווח על הנכס, בקיזוז ההוצאות, בפועל נעשה מאז 2014 חישוב ליניארי, המתייחס לתקופות שלפני ואחרי הרפורמה. עובדה זו מסבירה מדוע בקשה לקבלת החזר עבור מס שבח חייבת להיעשות לאחר שמכירים את כל הכללים בשדה המשחק, בעזרת משרד מומחה לכך, ותוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר של העסקה.

תנאי קבלת ההחזר

החוק בישראל בהחלט מתיר אפשרות להגשת בקשה לקבלת החזר מס שבח רטרואקטיבית, אולם יש להגיש בקשה לתיקונו תוך עד ארבע שנים ממועד המכירה. לפעמים החזר המס מתבקש על רקע גילוי של נסיבות מסוימות הרלוונטיות למקרה, למשל קבלת נקודות זיכוי חדשות“.

לכל עסקת נדלן יש מאפיינים משלה, ולכן אי אפשר להעריך מראש מה גובהו של החזר המס שניתן לקבל. חשוב לציין שמדובר לרוב בסכומים לא מבוטלים, שעומדים בממוצע על כ-8,000 שח. שימו לב שבמקרה של החזר מס שבח בגובה של עד 500 שח, ניתן להגיש את הבקשה דרך אתר רשות המיסים, בעוד שבמקרים של החזר גבוה יותר תידרש החתמה של הטופס בחשבון הבנק בו מנוהל החשבון.

לא לוקחים סיכונים

משרד רואי חשבון גילה שוורצברג מעניק סיוע וליווי בכל הליך קבלת החזר מס, נושא שקשה למצוא מורכבים ממנו בתחום המיסוי. המשרד פועל לבחון את קיום התנאים המוגדרים לקבלת פטור או החזר מס שבח, תוך איסוף המסמכים הרלוונטיים (הוצאות שונות, משכנתא וכדומה) והתנהלות מול רשויות המס באופן יעיל שיגדיל את הסיכוי למיצוי מקסימלי של הזכויות.

העובדה שהמשרד מספק מעטפת רחבה של פתרונות, כולל בתחום החזרי המס הנחשב לאחד מנושאי המומחיות העיקריים שלו (החזרי מס לשכירים, החזרי מס על תרומות וכדומה), מאפשרת גיבוש אסטרטגיה כוללנית ומותאמת אישית של תשלום המיסים. בכך ניתן להקטין את נטל המיסים ולקבל את מלוא ההחזרים שמגיעים על פי חוק.

המשרד פועל תוך היכרות מלאה עם התקנות הרלוונטיות, בקיא בנעשה בתחום הנדלן והמיסוי בכל נקודת זמן ויורד לפרטים הקטנים והמשמעותיים ביותר של העסקה או הלקוח.

5/5 - (1 vote)