החזרי מס לשכירים כל המידע והנתונים

כל שכיר בישראל נדרש בתשלום של מס, המקוזז באופן כמעט טבעי מתלושי המשכורת. הבעיה היא שעל פי ההערכות, כ-80% מבין השכירים משלמים בפועל סכומים גבוהים ממה שהם אמורים. לכן הם עשויים להיות זכאים לקבלת החזרי מס, אם כי רק אחוז מצומצם אכן מנצל את הזכות הזו בפועל. בהתחשב בעובדה שגובהם של החזרי מס לשכירים נע לרוב בטווח של כ-5,000-2,000 ש"ח, מדובר כאן בסכומי כסף עצומים שפשוט לא נהנים מהם.

באילו מקרים ניתן לקבל החזרי מס לשכירים?

לא קשה להבין מדוע תשלום יתר של מיסים הוא מצב נפוץ כל כך. כידוע, בכל חודש מנכה המעסיק מתלוש המשכורת מס הכנסה ("ניכוי במקור"), כשגובה המס נעשה על פי חישוב לגבי הכנסתו השנתית הצפויה של העובד. לכן עשוי להיות פער בין הסכומים המנוכים, המבוססים על השערה לגבי ההכנסה, לבין ההכנסה בפועל. בתום השנה, כשיודעים כבר מהי ההכנסה, יש סבירות שהניכוי בפועל היה גבוה ממה שהיה נדרש לאותה רמת הכנסה – מצב בו ניתן לקבל החזרי מס לשכירים.

לא קשה לחשוב על סיבות נוספות שעשויות להביא לפער הזה. לעיתים מדובר בעובדים שלא לקחו בחשבון הקלות מס ונקודות זיכוי שמגיעות להם, או לא הגישו בקשה בנושא: שכירים שנולד להם במהלך שנת המס ילד, למשל, אך לא עדכנו את המעסיק. דוגמאות נוספות הן קבלת נקודות זיכוי עבור שירות צבאי או לאומי, לימודים, מוגבלות פיזית (של ההורה או הילד), גירושין – והרשימה עוד ארוכה.

תרחיש נוסף הוא אנשים המועסקים במספר משרות במקביל, אך אינם מבצעים תיאום מס כנדרש. במקרה הזה מתלוש המשכורת שלהם מנוכה מס בשיעור גבוה מאוד. לאחר שנת המס ניתן לבחור את המצב באופן מושכל, תוך בחינת כל הנתונים וההכנסות, לתקן את המצב ולקבל החזר עבור התשלום העודף שנעשה.

אופן הגשת הבקשה

את הבקשה לקבלת החזר מס ניתן להגיש רק לאחר סיומה של שנת המס, בלשכת פקיד השומה אליה משתייכים. יוצאים מכלל זה מקרים בהם המעסיק הוא שמגיש את הבקשה עבור העובד שלו – מצב בו ההחזר עשוי להינתן דרך תלוש השכר במהלך שנת המס, מבלי שנדרשת הגשת בקשה נפרדת לקבלת החזר.

הטופס הבסיסי שיש למלא לצורך קבלת החזר מס הוא הדו"ח השנתי המקוצר לשנת המס הרלוונטית (טופס 135), אליו יש לצרף את טופס 106 מטעם המעסיק, או טופס מקביל המתייחס לכל רכיבי המשכורות שניתנן לעובד במהלך שנת המס. בנוסף לכך נדרשים מסמכים נוספים, חלקם בהתאם למאפייני הבקשה הספציפית, ביניהם:

  • אישור על תרומות שנעשו, לצורך קבלת החזר
  • מסמכים המציגים את מקום המגורים – במקרה בו מתגוררים באחד היישובים המוגדרים כ"מוטבים" ומקנים נקודות זיכוי
  • אישור על תשלומים שנעשו לפנסיה או לקופת גמל
  • מסמכים המפרטים מצב בריאותי או אישי, באופן שעשוי להקנות נקודות זיכוי: מחלת הורה או ילד, גירושין וכן הלאה
  • הכנסות נוספות שעשויות להיות כרוכות בתשלום מס, דוגמת מענקים (למשל אלו שניתנו במהלך תקופת הקורונה) או דמי לידה לנשים. הן עשויות להגדיל את ההכנסה החייבית, ולכן משפיעות על האפשרות לקבלת החזר וגובה ההחזר
  • צילום צ'ק או מסמך אחר המאמת את פרטי חשבון הבנק של מגיש הבקשה, אליו יועברו הכספים במידת הצורך

חשוב להדגיש שבהחלט אפשר לקבל החזרי מס הכנסה לשכירים באופן רטרואקטיבי: עד שש שנים אחורנית מסיומה של שנת המס לגביה מבקשים לקבל את ההחזר. במקרה הזה מקבלים את סכום הכסף שנקבע, לצד הפרשי ריבית והצמדה למדד המחירים לצרכן בגובה 4% (ההפרשים פטורים ממס). אם מעוניינים לקבל החזר על יותר משנה אחת, נדרש ביצוע של התהליך בנפרד עבור כל שנה.

הדרך להחזרי מס המקסימלי עוברת כאן

העובדה הברורה היא שרבים מהשכירים אינם מודעים לאפשרות העומדת בפניהם לקבלת החזר מס, או מראש מעדיפים שלא להיכנס לתהליך שנראה עבורם סבוך. בנוסף לכך יש צורך בהיכרות מלאה עם תקנות המס, האפשרות לצמצום נטל המס והתרחישים השונים, כפי שרק משרד הבקיא בתחום יוכל לסייע.

החדשות הטובות הן שהמשרד שלנו מספק את מלוא הסיוע וההכוונה בנושא של החזרי מס – כולל כמובן החזר מס לשכירים. משרדינו, בראשו רואת החשבון גילה שוורצברג הנעזרת בצוות מיומן של כעשר עובדות נוספות, בוחן באופן מלא את מצבו הפיננסי של הלקוח, מספק לו ייעוץ מס ומלווה אותו בהתנהלות מול רשויות המס לקבלת ההחזר. זאת לצד שירותים נוספים שעשויים להיות הכרחיים, דוגמת תכנון פרישה ופנסיה, הנהלת חשבונות, ראיית חשבון ועוד. כל אלו חוסכים זמן ומאמצים רבים, ומגדילים את הסיכויים לקבלת מלוא הזכויות והכספים בתום התהליך.

5/5 - (5 votes)

תוכן עניינים1 הורים יחידניים החזר מס כל המידע2 הורה יחידני טרי3 זה לא תמיד מספיק הורים יחידניים החזר מס כל המידע הורים...
תוכן עניינים1 תרומות2 החזר מס על תרומות פיזיות3 מהו התהליך של החזר מס בגין תרומות?4 למי פונים? תרומות אם אתם תורמים למקומות...
הגעתם לגיל בו אתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיק לעבוד? גם אם מדובר על יציאה לפנסיה וגם אם מדובר על פרישה מוקדמת, תכנון...
תוכן עניינים1 מי זכאי להחזר מס כל הנתונים2 החזר מס– במה מדובר?3 מי זכאי להחזר מס?4 נקודות זיכוי של מס הכנסה וזיכוי...
תוכן עניינים1 מה אנשים לא יודעים על החזרי מס כל המידע2 האם מגיע לך החזר מס?3 כמה זמן אחרי שנת מס ניתן...
תוכן עניינים1 תהליך קבלת החזרי מס– פשוט משחשבתם כל הנתונים2 באיזה מקרים שכירים יכולים לקבל החזר מס?3 כיצד מגישים בקשה להחזר מס?...

גילה שוורצברג החזרי מס הכנסה לשכירים – בדיקת זכאות להחזר מס