19 נוב

משיכת כספי פנסיה כל המידע והנתונים

קרן הפנסיה היא אחת הזכויות הפיננסיות החשובות ביותר בגיל מבוגר. כספים אלו, הניתנים בצורה של תשלום חודשי קבוע עם היציאה ממעגל העבודה (ולעיתים קודם לכן) משפיעים רבות על איכות החיים, בתקופה בה העבודה אינה מהווה מקור הכנסה עיקרי.

שאלה שבוודאי עולה אצלכם היא מתי, ואיך בדיוק, כדאי לבצע משיכת כספי פנסיה. הנה כל מה שחשוב לדעת על הצעד הכלכלי החשוב הזה והשלכותיו.

מתי מתבצעת משיכת כספי פנסיה?

משיכת כספים מקרנות פנסיה אפשרית במועד המימוש המוגדר בכל תוכנית. החלוקה היא לשלושה סוגי פנסיה עיקריים:

  • פנסיית זקנה – פנסיה במסגרתה מקבלים לרוב את הכספים עם גיל הפרישה מהעבודה (נכון להיום 67 בקרב נשים ו-62 אצל נשים). שימו לב שבתוכניות שונות עשוי להיות מוגדר גיל שונה, וכן שיש אפשרות לדחות את גיל הפנסיה או להקדים אותו – מה שישפיע כמובן על שיעור הכספים שניתן לקבל
  • פנסיית נכות – כפי שניתן להסיק משמה, פנסיה מהסוג הזה תינתן במצב בו המבוטח מגיע למצב של אובדן כושר עבודה. הפנסיה עשויה להיות מלאה או חלקית, קבועה או זמנית, ולעיתים תלויה במשלח היד הספציפי של האדם
  • פנסיית שאירים – במסגרת זו, מוות של המבוטח יביא לכך ששאיריו יקבלו את כספי הפנסיה

לצד האפשרות של משיכת כספי פנסיה בגיל פרישה או בהתקיים מקרה ביטוחי, ניתן לבצע משיכה מוקדמת של כספי הפנסיה (בכל שלב למעשה). ברוב המקרים האפשרות הזו קיימת במקרים של קופה לא פעילה כלומר, קופה שאינה מוזרמים אליה כספים באופן שוטף – אותה ניתן לפדות תמורת תשלום מס.

גובה המס משתנה בהתאם למוצר הפנסיוני. במקרה של קרן פנסיה וביטוח מנהלים, תשלמו 35% מס עבור כספי התגמולים של העובד ואחוז דומה על כספי תגמולי המעביד. קרן השתלמות תדרוש 50% מס, אם לא חלפו שש שנים ממועד הפתיחה שלה. כאשר עוברים שלוש שנים והמבוטח נמצא בגיל הפרישה או מעוניין להשתמש בכספים למטרת השתלמות, אין צורך בתשלום מס.

יש כמה תרחישים המאפשרים משיכת כספי קרן פנסיה לפני המועד הרשמי, מבלי לשלם את מלוא המס, וגם אותם חשוב להכיר. כך למשל במקרים של נכות בגובה של 75% ויותר ניתן לקבל פטור שלם ממס. במצבים בהם יש מיעוט הכנסות או מעוניינים להשתמש בכסף למטרות הוצאות רפואיות, עשוי להינתן פטור מתשלום מס על החלק היחסי מהסכום.

אזמתי כדאי למשוך את הכספים?

כל מקרה של משיכת כספי פנסיה חייב להישקל לגופו, כך שאי אפשר לספק לשאלה הזו תשובה חד משמעית. ברמה הכללית ברור כי כספי הפנסיה והחסכונות השונים אמורים לשמש אותנו בגיל מבוגר, כאשר נהיה זקוקים להם יותר מכל, ולכן מומלץ שלא לבצע משיכה מוקדמת. עם זאת יש מצבים בהם אפשר לבצע כאמור את המשיכה בכל עת עם מינימום נזק, ומצבים שמחייבים מבחינה כלכלית משיכה כמו כניסה למשבר כלכלי.

חשוב מאוד לבצע את התהליך של משיכת כספים, בכל עת, בעזרת משרד הבקיא בתחום עד רמת היסוד. זהו אחד השירותים העיקריים שאנחנו מספקים ללקוחות, ונשמח להעניק גם לכם את מלוא הייעוץ והליווי: בחינת אפיקי החיסכון בניסיון לקבל החלטה מושכלת לגבי המשיכה שלהם, איסוף המסמכים הרלוונטיים והגשת הטפסים, התנהלות מול השחקנים השונים בשדה המשחק ועוד.

בזכות הסיוע האישי והצמוד של המשרד, תוכלו לחסוך הרבה מאוד זמן, מאמצים וכאבי ראש, ובעיקר – להגיע למצב בו אתם מבצעים את ההחלטה המתאימה לכם ביותר, בצורה האידיאלית והנכונה ביותר מבחינה כלכלית.

5/5 - (1 vote)
Call Now Buttonחייגו עכשיו