19 נוב

החזר מס לאחר ועדות השמה כל הנתונים

הורים אשר ילדיהם סובל ממוגבלות כלשהי ניצבים בפני התמודדות לא פשוטה. עליהם להשקיע ימים על גבי ימים בטיפול בילד, במטרה לקדם אותו ככל שניתן ולאפשר לו לתפקד באופן תקין ככל שניתן בחברה, בהתאם למצופה מבני גילו. הורים רבים חווים ירידה בהיקף העבודה שלהם במצב בו אחוז ניכר מאוד מתשומת הלב מוקדש לילד, ואחרים מוצאים עצמם בפני התמודדות כלכלית לא פשוטה על רקע ההוצאות הכלכליות הגבוהות (טיפולים, מסגרות לילד, תרופות וכן הלאה).

בחלק גדול מהמקרים, נקודת ההתחלה בדרך לקבלת הסיוע היא מעבר של ועדת זכאות ואפיון לשירותי חינוך מיוחדים הנובעת מחוק החינוך המיוחד. במסגרת זו מוחלט, בהתאם לרמת התפקוד של הילד, לרצון ההורים ולזמינות הטיפולים והמסגרות החינוכיות, על מידת הזכאות לשירותי חינוך מיוחד והשירותים הנקודתיים שיקבל הילד.

רבים מההורים אינם מודעים לכך שהגדרות אלה עשויות להקנות גם זכויות שונות ברמה הכלכלית, כולל בכל הנוגע למיסוי ולאפשרות לקבלת החזרי מס.

מי זכאי לקבל הטבות מס?

סעיף 45 בפקודות מס הכנסה מגדיר כי הורים לילד המוגדר כ"נטול יכולת", עשויים להיות זכאים להטבות מס. ההגדרה משתנה בהתאם לגיל הילד, כאשר במקרה של ילדים עד גיל 19, מדובר ב:

  • ילד שאובחן כמשותק בגף אחד לפחות, על ידי מומחה להתפתחות הילד או נוירולוג, או לחלופין שהוצהר לגביו על ידי רופא שנולד ללא גף או עבר כריתת גפיים
  • ילד עיוור, כפי שאובחן על ידי רופא עיניים מוסמך
  • ילד שנוירולוג או מומחה להתפתחות הילד אבחנו כבעל מוגבלות שכלית התפתחותית
  • ילד שהוגדר כזכאי לבעלת גמלת ילד נכה, או לחלופין כזה שאמור להיות זכאי אך אינו מקבל את הגמלה בפועל (למשל אם הוא שוהה במסגרת מוסד מותאם)
  • ילד בעל לקות למידה מורכבת הגורמת לעיכובים התפתחותיים, כפי שהפנתה ועדת זכאות ואפיון

במקרה של בוגרים (בני 18 ומעלה), הטבות המס אפשריות אך בתנאים שונים. הדרישה הבסיסית היא לדרגת אי כושר השתכרות, באופן קבוע, בגובה 74% ומעלה, וכן למי שמקיים את התנאים הבאים: הוא משותק/עיוור/בעל מוגבלות שכלית התפתחותית, לא עזב את חזקת הוריו ובעל הכנסות שאינן חוצות את הרף העליון המוגדר (לצורך החישוב, נלקחות בחשבון גם הכנסות בן או בת הזוג).

מה גובה ההטבה שניתן לקבל?

הטבת המס שניתן לקבל בגין ילד או בוגר הסובלים ממוגבלות, כפי שתוארה מעלה, היא בהחלט משמעותית: שתי נקודות זיכוי שנתיות, בשווי הטבה העומד נכון להיום על 5,232 ש"ח בשנה ו-436 ש"ח לחודש.

שימו לב שהזיכוי הוא עבור משכורת אחת, כך שההורים יכולים לבחור מי מהם ישתמש באותה הטבה על מנת להקטין את נטל המס (לרוב ההורה בעל המשכורת הגבוהה יותר) או לפצל ביניהם את הנקודות. במקרה של הורים גרושים או פרודים, שמנהלים משקי בית נפרדים ושילדיהם זכאי לגמלת ילד נכה, כל אחד מהם עשוי לקבל את נקודות הזיכוי. כאשר יש במשפחה למעלה מילד אחר בעל מוגבלות כזו או אחרת, ניתן לקבל את הזיכוי עבור כל ילד.

אם הילד נטול הורים או שהוגדר שהם אינם יכולים לשמש עבורו אפוטרופוס, ייתכן שנקודות הזיכוי תעבורנה לידיו של קרוב משפחה בדרגה ראשונה שהוגדר כאפוטרופוס.

קיימת אפשרות לקבלת החזר מס

כמשרד אשר אחת ההתמחויות שלו היא החזרי מס, על סוגיהם, ניתן לפנות אלינו לקבלת החזר מס גם במקרה בו ילד הוגדר כבעל מוגבלות, הושם במסגרת חינוך מיוחד וכן הלאה. תקנות המס בישראל מאפשרות קבלת החזר מס רטרואקטיבי לתקופה של עד שש שנים אחורנית ממועד הגשת הבקשה, ולקבל זאת בתוספת ריבית והצמדה. חשוב להדגיש שההחזר יינתן רק כאשר הזכאות לקבלת ההחזר הייתה קיימת עוד באותן שנים קודמות, כך שבוחנים בין השאר מתי הילד אובחן לראשונה כבעל מוגבלות.

במסגרת המשרד, אנו מסייעים להורים שילדיהם הוגדר כ"נטול יכולת" לקבל את הטבות המס בנקודת הזמן הנוכחית, אבל חשוב לא פחות – גם שנים אחורנית. אנחנו נאסוף יחד אתכם את המסמכים הרלוונטיים, נמלא את הטפסים, נגיש אותם ונתנהל במידת הצורך מול רשויות המס.

כמובן שתוכלו לקבל סיוע מקיף יותר בסוגיית המס, לרבות תכנון מס מקיף או קבלת החזר כולל עבור נסיבות שונות: מס שבח, תרומות, אי ביצוע של תיאום מס וכן הלאה. רבים מלקוחות המשרד חסכו בדרך זו עשרות אלפי שקלים, אם לא יותר, מה ששינה את מצבם הכלכלי לאין ערוך.

5/5 - (2 votes)
Call Now Buttonחייגו עכשיו